Yeniyerel Sohbetler No. 16

03/05/2016

07 Mayıs 2016 Cumartesi günü saat 14:00-17:00 arasında Salt Galata’da Rahmi Öğdül ile sanat gastronomi ilişkisini konuşuyoruz…

 

TUNCA

Profesyonel aşçılık eğitimi alan sanatçı yemek ve sanat ilişkisi üzerine çeşitli performanslar gerçekleştirmekte. MSGSÜ mezunu TUNCA İstanbul’da yaşayan ve üreten bir sanatçı, çalışmalarına Kadıköy Yeldeğirmeni’ndeki atölyesinde devam etmekte. Sanatorium Sivil Sanat İnisiyatifi kurucularından olan sanatçı, Sanatorium, Pi Artworks, art On Istanbul gibi galerilerde sergiler yaptı, Çanakkale Bienali, santralistanbul, Siemens Sanat, Proje 4L Elgiz Müzesi sergilerine katıldı. Tarih, bellek, kimlik, politika gibi konular çerçevesinde işler üreten TUNCA, son kişisel sergisi Desire ve ilintili işlerinde de gastronomi, tarih, politika ve sanat üzerine yoğunlaşıyor ve bu olgular üzerine bağlamlar kuruyor.

Bu çalışmaları yaparken resim, çizim, heykel gibi klasik sanat tekniklerinden faydalanırken, yerleştirme, video gibi çağdaş sanat yöntemlerini de kullanıyor. Profesyonel aşçılık eğitimi alan sanatçı yemek ve sanat ilişkisi üzerine çeşitli performanslar gerçekleştirmekte. Sanatçının Desire projesinin bir uzantısı olan GULA adında da gastronomi, tarih ve politika odaklı bir blogu var.

 

Rahmi Öğdül

BirGün gazetesinde her Cuma kültür ve sanat üzerine yazılar yazıyor ve Açık Radyo’da…

Mimar Sinan Güzel Sanatlar ve İstanbul Bilgi Üniversiteleri’nde öğretim görevlisi olan Rahmi Öğdül, BirGün gazetesinde her Cuma kültür ve sanat üzerine yazılar yazıyor ve Açık Radyo’da on beş günde bir Pazartesi günleri yayınlanan ‘Yolgeçen’ adlı sözel programı hazırlayıp sunuyor. Aralarında Rudolf Arnheim’ın Görsel Düşünme (Metis Yayınları) kitabının da bulunduğu çok sayıdaki kitabı İngilizceden Türkçeye çevirmiştir.

Comments (0) | Tags: , , , , , , , , | More: blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir