So Close From Far // Uzaktan Çok Yakın Santralistanbul 2015

16/04/2015

So Close From Far // Uzaktan Çok Yakın, Santralistanbul, 2015

SO CLOSE FROM FAR…

Socio-personal Narratives from Artists

Is it possible today to establish an equal distance between esthetic utopia and radical art instead of a polarization/comparison? Can one possible talk about a disposition that has renounced the power of art to change the world or the unique singularity of objects? Creating a temporary situation rather than historic certainty; erasing the distances or avoiding contact; building spaces in the same coordinates that are simultaneously personal and common; being so far but so close… In today’s art, social sensitivity and socio-critical attitude merges with individual narratives and personal experiences. Artists with the hold of the visual language which has developed along these lines discuss, question, suggest and draw attention to the social problems and traumas such as human rights, war, migration, violence, gender inequality and issues like memory, culture, subconscious, technology, ecosystem and urban renewal from the perspective of their individual disposition and art practice…

In this context, the exhibition titled “SO CLOSE FROM FAR…Socio-personal Narratives from Artists” aims to bring the audience together with the works featuring the lives/events/phenomena that are watched on the monitors, screens and TV as if they are quite far from us but which are in fact nearby and among us. It is intended that the exhibition gather together the artists who are not far from life, who point at micro situations rather than grand narratives and present their social bonds in the first person singular.

 

UZAKTAN ÇOK YAKIN…
Sanatçılardan Sosyo-bireysel Anlatılar

İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralistanbul CSM Galeri, 16 Nisan – 14 Mayıs 2015 tarihleri arasında, günümüz sanatçılarından, sosyal ve bireysel anlatıları ele alan bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Küratöryal sorumluluğunu, İletişim Fakültesi, Sanat ve Kültür Yönetimi Programı ART 311-312 kapsamında, Derya Yücel ve öğrencilerinin üstlendiği sergide; Çağrı Saray, Elçin Acun, Kerem Ozan Bayraktar, Lara Ögel, Manolya Çelikler, Sevil Tunaboylu, Tunca ve Özgül Arslan çalışmaları ile yer alıyor.

Sergi; ekranlardan, monitörlerden, tv’lerden kısaca bizden çok uzakta gibi izlenen ama bir o kadar da yanı başımızda, içimizde olan hayatları/olayları/olguları konu edinen yapıtları izleyiciyle paylaşmayı amaçlıyor. Sergiyle, yaşamın uzağında olmayan, büyük anlatılardan çok mikro durumlara işaret eden ve toplumsal bağlarını kişisel bir kipte ortaya seren sanatçıların bir araya getirilmesi hedefliyor.

Uzaktan Çok Yakın // So Close From Far, Santralistanbul, 2015

Uzaktan Çok Yakın // So Close From Far, Santralistanbul, 2015

Günümüzde estetik ütopya ile radikal sanat arasında bir kutuplaştırma/karşılaştırma yerine eşit mesafe yaratmak mümkün müdür? Sanatın dünyayı değiştirme gücü ya da nesnelerin eşsiz tekilliği iddiasından vazgeçmiş bir tavırdan bahsedebilmek olası mıdır? Tarihsel kesinlik yerine kararsız ve geçici bir durum yaratmak, mesafeleri silmek ya da temastan kaçınmak, aynı koordinatlarda aynı anda hem kişisel hem ortak alanlar inşa etmek, hem çok uzak ama bir o kadar da yakın olmak… Günümüz sanatında toplumsal duyarlılık ve sosyo-eleştirel tavır, bireysel anlatılar ve kişisel deneyimlerle birleşiyor. Bu yönde gelişen görsel dile sahip sanatçılar, insan hakları, savaş, göç, şiddet, cinsiyet ayrımı gibi toplumsal sorunlar ve travmalardan, hafıza, kültür, bilinçaltı, teknoloji, çevre, eko sistem, kentsel dönüşüm gibi konuları, bireysel tavrı ve sanatsal pratiği perspektifinde tartışıyor, sorguluyor, öneriyor, dikkat çekiyor…

Photo credit: Yusuf Eminoğlu

tunca-uzaktancokyakin-2

tunca-uzaktancokyakin-3

tunca-uzaktancokyakin-4

İletişim Bilgileri

Telefon: 0212 – 311 50 00
Adres: Santralistanbul ÇSM Galeri Eski Silahtarağa Elektrik Santrali
Kasım Karabekir Cad. No:2/13
34060 Eyüp İstanbul
http://www.bilgi.edu.tr/

Comments (0) | Tags: , , , , , , , | More: blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir