Davetlisiniz! Panel: Sanatçıların Bakışıyla Holokost ve Hafıza

20/04/2017

Sanatçıların Bakışıyla Holokost ve Hafıza
27 Nisan 2017, Perşembe 18.30
Schneidertempel Sanat Merkezi

Holokost’u birebir yaşamamış bir nesil olarak, Holokost’u hatırlamaya çalışırken duyduğumuz ya da okuduğumuz hikâyeler ve gördüğümüz imgeler üzerinden kafamızda bir kurgu oluşturuyoruz. Görsel, sözel ve yazılı deneyimler, hafızanın geçmişle olan bağlantısını kurarken, günümüze dair çıkarımlar yapmamıza olanak veriyor. Bu deneyimleme Holokost sonrası nesiller için bazen aile bağları, toplum öğretileri, okul, bazense bir film, müze veya anıt olarak karşımıza çıkar. Bu karmaşık süreçte etrafımızı saran bu uyarıcılar hafızamızı nasıl şekillendiriyor ve başkalarının hatıraları hafızalarımıza bir anı olarak nasıl yerleşiyor?

Kara Kare Haftası kapsamında gerçekleşecek etkinlik, Holokost anlatısına dair bir hafızayı günümüz sanatçılarının bakış açıları ile tartışmaya açıyor. Akademisyen Ayşe Gül Altınay ve sanatçılar TUNCA, Sibel Horada ve Aslı Çavuşoğlu’nun katılımıyla gerçekleşecek olan panel bellek, anıt, unutma ve hatırlama olguları etrafında şekillenecek.

Ayşe Gül Altınay, Holokost sonrası kuşakların hatırlama pratiklerine ve imgeler, nesneler ve hikâyelerle kurulan ilişkiye odaklanacak. TUNCA, 2014 yılında Polonya’da katıldığı “March of the Living (Yaşam Yürüyüşü)” deneyimi sonrası Auschwitz-Birkenau kampında gördüklerinden yola çıkarak ürettiği “İsimsiz” adlı işlerinden bahsedecek. Sibel Horada “Yangın Günlükleri” çalışmasından hareketle bellekte kayıp olan hikâyelere ve bunların tekrar üretilme potansiyeline odaklanarak anıtlaştırmanın alternatif yolları üzerine konuşacak. Aslı Çavuşoğlu ise 2015 yılında Varşova’da katıldığı bir konuk sanatçı programında gerçekleştirdiği “Kesit” adlı arkeolojik kamusal projesini ve yeraltına gömülmüş bir geçmişin ortaya çıkışını anlatacak.

Program

18.30 Açılış konuşması ve Kara Kare Film Günleri
18.35 – 19.30 I. Oturum Moderatör: Tania Bahar, Ayşe Gül Altınay “Post-hafıza” çalışmaları ve TUNCA “İsimsiz”
19.30 – 19.45 Kahve arası
19.45 – 20.45 II. Oturum Moderatör: Lesli Jebahar, Sibel Horada “Yangın Günlükleri” ve anıtlar üzerine ve Aslı Çavuşoğlu “Kesit”, Bir kamusal mekân müdahalesi

*Etkinlik yer alacağı Schneidertempel Sanat Merkezi şu anda galeri olarak kullanılan eski Terziler Sinagogu. Adresi; Bereketzade Mahallesi, Bankalar Cad./felek Sok. No:1, 34421 Beyoğlu/Istanbul.

Comments (0) | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | More: blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir