Newsweek Poland’da Adam Mickiewicz Performansı

10/12/2014

Newsweek Poland ile röportaj…

– Adam Mickiewicz Göçer Üniversitesi projesine davet edilmeden önce Tarlabaşı’na geliyor muydunuz? Bu mahalle hakkında İstanbul’da ne düşünülüyor? Oradayken nasıl hissediyorsunuz?

Evet, bu projeye davet edilmeden önce Tarlabaşı’na geliyordum. 80’lerden beri Tarlabaşı ve civarı biraz tedirgin hissedilen bir bölge idi ve hala da öyle. Bir kısmı şu sıralar bir geçiş döneminde, yenileniyor. Bu kentsel dönüşüm içerisinde pek çok semt sakini buradan zorla gönderildi ve bu, şehrin betonlaştırılmasına karşı olan bizlerin de dahil olduğu pek çok çevre tarafından kınandı, protesto edildi, hala ediliyor. Tarlabaşı benim için her zaman ilgi çekici olmuştur. Bu bölgede bulunduğum zamanlarda duyduğum merakın yanı sıra geçmişe özlem de yoğunlukla hissettiğim bir duygu.

– Tarlabaşı’nda çok sanatçı oturuyor mu? Niye oraya yerleşmeye karar veriyorlar? Kira fiyatları, kendine özgü hava veya orada oturan insanlar yüzünden mi?

Evet, bu bölgede pek çok sanatçı oturuyor; benim de birkaç sanatçı arkadaşım Tarlabaşı’nda ev ya da atölye tuttu ve burada çalışmakta ve/veya yaşamakta. Kiraların yüksek olmaması, İstanbul’un merkezi olan Taksim/Beyoğlu’na yakınlığı, apartmanların hala 50’ler 60’lar gibi kokuyor olması, semt sakinlerine destek olmak gibi nedenler sanırım tercihlerinde etken.

– Tarlabaşı’nda bildiğiniz herhangi başka sanat projeleri yer aldı mı?

2012 yılı yazında Tarlabaşı hakkında pek çok soru işareti barındıran yıkım ve yenileme projesi bir süreliğine durdurulmuştu. O dönemde semtte Renovation Tarlabaşı adı altında bir sokak sanatı festivali düzenlenmişti. Etkinlik bir kısım sanatçı tarafından “sanatçının acizliğini ve muhalif sanatın kurumsallaşmasını” temsil ettiği için protesto da edilmişti.

– Tarlabaşı’nda herhangi sanat hayatı sözkonusu mudur? Müzik külüpleri var mı veya sergiler düzenleniyor mu?

Semtte sanat hayatı orada yaşan/çalışan bir takım sanatçılar ile kısıtlı bence. Sanatsal etkinlikler bir elin parmaklarıyla sayılacak kadar az. Bir süredir devam etmekte olan yenileme projesi nedeniyle de semtte sanat hareketliliği pek yok. Bu bölgedeki müzik kulüplerinin de pek tekin olmadığını düşünüyorum.

– Adam Mickiewicz İstanbul’da biliniyor mu? Mickiewicz’in Tarlabaşı’nda kaldığı 1855 yılındaki havayla şimdiki Tarlabaşı sakinleri arasında herhangi bir benzerlik görebiliyor musunuz?

Mickiewicz edebiyat ve sanat çevrelerinde biliniyor. Bu sene düzenlenen etkinliklerle bu çevrenin genişlediğini düşünüyorum. Tarlabaşı sanırım 50’lerde 60’larda en gözde zamanlarını yaşadı. O yıllarda İstanbul levantenlerinin, şehirde kısa süreli yaşayan yabancıların ve dahi Müslümanların özellikle tercih ettiği bir bölge idi. 80’lerde bozulana dek devam etti bu durum. Mickiewicz’in yaşadığı zamanla bu zamanlar bence birbirine oldukça benzer; yoksulların ve bohemlerin semti.

– Tarlabaşı’nda Mickiewicz’in tanınmasını sağlamak mümkün mü?

Tabii ki mümkün. Dediğim gibi bu seneki etkinliklerle bölgede de oldukça tanındığını düşünüyorum.

– Sizce Tarlabaşı’nın geleceği nasıl?

İstanbul’un prim yapabilecek tüm bölgeleri gibi kentsel dönüşümün gerçekleşmekte olduğu Tarlabaşı’nın bir kısmında lüks rezidanslar, iş ve alışveriş merkezleri gibi yüzyılın hilkat garibelerini göreceğiz. Bir diğer kısmının ise direneceğini düşünüyorum ve bu direnişi destekliyorum.

Newsweek Poland'da Adam Mickiewicz Performansı

Newsweek Poland'da Adam Mickiewicz Performansı

Comments (0) | Tags: , , , , , , , , , | More: blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir